Логотип
empty
Про проект
empty
Біографічна довідка
empty
Книжкова колекція
Сержа Лифаря
1Стародруки VI-XIX ст.
2Авторські видання
3Лифар і Дягілєв
4Історія балету
5Лифар та дослідження
  його творчості
6Історія театру
7Історія музики
8"Пушкініана"
empty
Фотогалерея
empty
Балет на WWW
Друкувати Написати нам

КНИЖКОВА КОЛЕКЦІЯ СЕРЖА ЛИФАРЯ

Ім'я нашого співвітчизника українця, киянина Сергія Михайловича Лифаря (1905, Київ - 1986, Лозанна), провідного соліста всесвітньо відомої трупи С. Дягілєва "Російський балет", балетмейстера Паризької Гранд Опера, педагога і визначного колекціонера - протягом багатьох років на його батьківщині було невідоме. Тільки з часу проголошення незалежності України на Батьківщину повертаються імена наших великих земляків, їх творча спадщина

Безцінне книжкове зібрання Сергія Лифаря передала в Україну його вдова графиня Ліллан Алефельд-Лаурвіг. Рішенням Національної Комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей книжкову колекцію Сергія Лифаря передано у відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки. В колекції 817 одиниць зберігання. І це лише невелика частина великої бібліотеки, яку Серж Лифар збирав упродовж життя.

Основою колекції Лифаря став архів Сергія Павловича Дягілєва, який складався з колекції театрального живопису і декорацій та бібліотеки (близько 1000 назв). Після смерті Дягілєва Серж Лифар, прагнучи зберегти цю колекцію, придбав її у французького уряду за гроші, що отримав за рік роботи в Гранд Опера. Як пізніше згадував хореограф "Средства на приобретение дягилевского архива и библиотеки я заработал "ногами"."

Упродовж всього життя Серж Лифар зібрав одну з найцікавіших в Європі російських бібліотек, яка складалася, в тому числі, зі стародруків XVI-XIX століть. В цьому зібранні знаходилися раритети, яких у світі нараховувалося не більше двох примірників. Як, наприклад, "Часовник", надрукований в 1564 р. першодрукарем Іваном Федоровим. У відділі мистецтв представлені стародруки XVIІ- XVIІІ століть, серед яких найбільшу цінність становлять "Лексикон триязычный" Феодора Поликарпова (М.,1704), видання 1720 р. "Oеатрон", яке було конфісковане за наказом імператриці Єлизавети; "Указы Петра Великого с 1714 до 1725 года" (СПб, 1739). Цікавими є багатотомні видання "Ежемесячных сочинений и известиий о ученых делах" с 1755 до 1764 рр., а також "Библиотека для чтения" в 85 томах з 1834 до 1848 рр.

Особливе місце в колекції Сержа Лифаря займали архівні матеріали, пов'язані з ім'ям О.С.Пушкіна. В мемуарах "Страдные годы" Лифар писав: "Моя любовь к Пушкину стала постепенно переходить в культ его". Величезний інтерес до життя і творчості Пушкіна підштовхнув Лифаря до збирання і пошуку пушкінських реліквій. В цьому він продовжив традиції книжкового колекціонування, яке в останні роки життя захопило його вчителя С. Дягілєва. Починаючи з 1930-х років, світ побачили видані ним книги О.С.Пушкіна та про О.С.Пушкіна: "Письма Пушкина к Н.Н.Гончаровой" (1936, вступна стаття С.Лифаря), ювілейне видання роману "Евгений Онегин" (1937, передмова Лифаря) та ін.

В 1937 році у всьому світі відзначався 100-річний ювілей з дня смерті Пушкіна. Лифар організував у Парижі величезну виставку "Пушкін та його доба". Значну частину експонатів виставки складали реліквії з колекції Лифаря. Також було видано величезний каталог. Пушкінський комітет на чолі з І.Буніним відзначив заслуги Лифаря і нагородив його ювілейною золотою медаллю.

Перлиною "Пушкініани" Лифаря було 10 оригіналів листів О.С.Пушкіна до Н.М.Гончарової, які С.Дягілєв придбав в онуки поета княгині С.Торбі. Після її смерті вони перейшли до Лифаря і були видані ним до пушкінського ювілею.

У колекції Сержа Лифаря, переданій Публічній бібліотеці імені Лесі Українки, знаходиться видання 1937 р. листів Пушкіна до Гончарової. В розділі "Пушкініана" також представлені: ювілейне видання "Евгения Онегина" 1937 р., "Пушкин" С.Лифаря (Париж, 1935), "Невеста и жена Пушкина" М.Гофмана (Париж, 1935), каталог ювілейної виставки 1937 р. "Centenaire de Pouchkine", фундаментальна праця Сержа Лифаря "Моя зарубежная Пушкиниана. Пушкинские выставки и издания" (Париж, 1966).

В останні роки свого життя Лифар був змушений продати частину своєї колекції. Загалом відбулося 4 аукціони, на яких були продані спершу колекція театрального живопису та декорацій, потім колекція театральних костюмів. А на останньому аукціоні "Сотбіс" в 1975 р. на продаж було виставлено "Бібліотеку Дягілєва - Лифаря". Серж Лифар не був присутній на аукціонах, йому було боляче дивитися на те, як йдуть з під молотка скарби, якими він володів майже півстоліття. Про причини такого рішення Лифар написав у листі до спадкоємців у 1975 р.: "В настоящий момент я располагаю лишь скромной пенсией от Парижской Оперы, и потому не в состоянии сохранить коллекцию. Меценаты не удостоили меня вниманием, я вынужден расстаться с этой сокровищницей русской культуры, "отпустить на свободу" все эти книги и альбомы, чтобы они стали достоянием историков, библиотек".

На щастя, хоча й частково, книжкове зібрання Сержа Лифаря повернулося на його батьківщину, в його рідне місто. В 1961 році Лифар відвідав Київ, де поховані його рідні. Він мріяв повернутися сюди ще раз, але тяжка хвороба і смерть перешкодили цьому.

Однак, повернення Сержа Лифаря в Київ відбулося. Його ім'ям названо один з найпрестижніших міжнародних балетних конкурсів, який вже став традиційним. 31 березня - 1 квітня 2001 р. в Києві пройшов П'ятий фестиваль балету "Серж Лифар де ля данс". Почесною гостею фестивалю була вдова Сержа Лифаря графиня Ліллан Алефельд, яка передала в дар місту книжкову колекцію свого чоловіка.

Відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки надає можливість всім бажаючим користуватися книжковою колекцією Сержа Лифаря.



© Публічна бібліотека імені Лесі Українки
Вгору